Wspólnota

Magister Braci Postulantów

o. Piotr Okrój OFMConv

Mam 58 lat, pochodzę z franciszkańskiej parafii św. Jakuba Ap w Lęborku, z Kaszub. Od Postulatu w Zakonie jestem 23 lata (17 lat od ślubów wieczystych i 15 lat od święceń prezbiteratu). Gniezno jest moim 4 klasztorem pracy od 3 lat. Wcześniej byłem 5 l. – Koszalin, 3 l. – Darłowo, 4 l. – Inowrocław. Przez te lata byłem zaangażowany duszpastersko jako katecheta w LO i gimnazjum oraz kapelan : Aresztu Śledczego, Zakładu Karnego, ludzi bezdomnych w Domu św. Brata Alberta, osób uzależnionych we Wspólnotach AA i SLAA (św. Augustyna). Posługiwałem dla Wspólnot neokatechumenalnych, Rycerstwa Niepokalanej (MI), Kręgów Rodzin Domowego Kościoła i młodzieży oazowej Ruchu Światło-Życie Wielkiej Oazy „Sychem”. W wolnych chwilach interesuję się sportem. Lubię jeździć rowerem, grać w piłkę siatkową i nożną, latem chodzić po Tatrach.

Socjusz Braci Postulantów

br. Marcin Guzik OFMConv

Pochodzę z Krosna na Podkarpaciu, mam 50 lat. Do Zakonu Franciszkanów wstąpiłem w 1995r. Jestem bratem zakonnym. Przez lata pobytu w Zakonie podejmowałem różne posługi i obowiązki, m.in. studiowałem historię Kościoła, pracowałem jako archiwista prowincjalny, posługiwałem w zakrystii. Przez ostatnie 6 lat pracowałem w formacji jako wychowawca postulatu w Głogówku i rok jako socjusz postulatu w Gnieźnie. Interesuję się sportem, turystyką i muzyką. Moim nowym odkryciem jest pasja pieszego pielgrzymowania Camino de Santiago w Hiszpanii (byłem 4 razy). Obecnie z woli Bożej i decyzją przełożonych zostałem skierowany do pracy formacyjnej w postulacie w Gnieźnie.

br. Tomasz Bulda

Mam 45 lat i pochodzę z Liszek koło Krakowa. Ukończyłem Zasadniczą Szkołę Zawodową. Ostatnie lata pracowałem w firmie remontowo-budowlanej.
Moje powołanie zrodziło się około 2.5 roku temu. Zapragnąłem wstąpić do zakonu i żyć życiem konsekrowanym.

br. Sebastian Chmielewski

Pochodzę z małej wioski pod Koszalinem. Mam 30 lat i należę do Prowincji Gdańskiej.
Braci Mniejszych Konwentualnych miałem okazję poznać na pielgrzymce pieszej na Jasną Górę, rekolekcjach i różnych akcjach organizowanych przez nich co jeszcze bardziej rozpaliło we mnie chęć rozeznania powołania. Sam św. Franciszek urzekł mnie swoją osobowością, charyzmatem i chęcią niesienia pomocy innym, a to zainspirowało mnie do podążania jego śladami.
Na co dzień pracowałem w Zakładzie Usług Ochrony Przeciwpożarowej, ukończyłem szkołę średnią, a moimi zainteresowaniami są siatkówka, podróże, kuchnia oraz wolontariat.

Pokój i Dobro!

br. Daniel Delik

Mam 27 lat i pochodzę z Chełmna. Kilka ostatni lat mieszkałem w Gdyni. Przed wstąpieniem do Zakonu pracowałem w firmie ogrodniczej. Lubię uprawiać sport, piesze wędrówki oraz grać w planszówki. W rozeznaniu powołania pomogła mi wspólnota SurSum Corda w której się formowałem oraz Ojciec duchowny. Wybrałem właśnie ten zakon ponieważ zainspirowało mnie życie św. Franciszka oraz św. Maksymiliana. Bliska mojemu sercu jest również Matka Boża, która też miała wpływ na mój wybór.

br. Dominik Fiszka Borzyszkowski

Mam 28 lat i pochodzę z Bytowa. W moim rodzinnym mieście przez ostatnie kilka lat pracowałem jako katecheta w szkole podstawowej. Niemal od początku jestem członkiem powstałego tam, 18 lat temu, zespołu muzycznego Anioły Nadziei. W ostatnich sześciu latach kilka razy udałem się pieszo do Częstochowy podczas chojnickiej pielgrzymki na Jasną Górę.
Lubię grę na gitarze, sztuki plastyczne, grafikę komputerową, podróże oraz biegi długodystansowe.

br. Maciej Furtak

Mam 22 lata. Pochodzę z Puław, studiowałem cyberbezpieczeństwo w Warszawie. Należałem do wspólnoty Galilea. Któregoś dnia ogromnie mnie zafascynowała przeczytana biografia Św. Franciszka, dalej swoje powołanie rozeznawałem na rekolekcjach w Niepokalanowie.
Gdy podejmowałem decyzję, byłem wsłuchany w Słowo z Ewangelii „Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!”. Gdy się modliłem, to powiedziałem: „Panie Jezu, w sumie to ja chcę być doskonały… więc idę!”. I tak wylądowałem na postulacie. Bardzo lubię uczyć się nowych rzeczy, ostatnio jest to granie na gitarze oraz śpiewanie, a także uwielbiam poznawać nowych ludzi.

Pokój i Dobro!

br. Michał Gryniuk

Mam 21 lat. Pochodzę z Lubina, koło Legnicy. Należę do Prowincji Krakowskiej.
Posiadam wykształcenie średnie, pracowałem jako programista i studiowałem Informatykę, lecz ożywiony wiarą przez m.in. oglądanie materiałów fr. Casey Cole i później apologetów, zapragnąłem podążać ścieżką życia wyznaczoną przez Pana i począłem szukać. Po odbytych rekolekcjach u franciszkanów, modlitwie i czytaniu Pisma Świętego, poczułem pragnienie wstąpienia do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i życia bliższego Ewangelii.
Moimi zainteresowaniami są programowanie i apolegetyka. Jeżeli taka wola Pańska, to chciałbym zostać kapłanem.

br. Tomasz Juźków

Mam 28 lat. Pochodzę z Torunia. Przez ostatnie 8 lat mieszkałem w Gdańsku. Ukończyłem studia lekarsko – dentystyczne na GUMed i pracowałem jako stomatolog.
Moje świadome życie duchowe zaczęło się formować od czasów katolickiej szkoły salezjańskiej w Toruniu, przez wspólnotę kursu Alpha, po gdańskie duszpasterstwo akademickie Winnica. Powołanie franciszkańskie zacząłem rozeznawać od czasu pielgrzymek rowerowych z Torunia do Santiago de Compostela oraz do Rzymu – z minimalnym bagażem, licząc codziennie na opatrzność Boga.
Moimi pasjami są piesze wędrówki na łonie natury, morsowanie i kalistenika.

Pokój i Dobro!

br. Tomasz Kaniewski

Pochodzę z Dynowa. Studiowałem filologię angielską w Sanoku oraz Częstochowie.
Po studiach wyjechałem do Anglii i tam kilka lat pracowałem w cateringu na lotnisku Londyn Stansted.
Moje powołanie rozeznawałem głównie na pieszych pielgrzymkach do Częstochowy i Kalwarii Pacławskiej oraz poprzez uczestnictwo w codziennej Mszy Świętej, czytanie Pisma Świętego, modlitwę różańcową.
Interesuje się sportem. W wieku szkolnym trenowałem w piłkę nożną w klubie Dynovia Dynów. Od 13 lat grywam amatorsko w tenis ziemny oraz od 3 lat uprawiam kolarstwo amatorskie.

br. Mateusz Klaja

Pochodzę z Górnego Śląska, gdzie ostatnio pracowałem jako nauczyciel religii. Od lat jestem zaangażowany w Ruch Światło–Życie jako animator wspólnot młodzieżowych. Do Niepokalanowa przybywam po śladach założyciela oazy, ks. Franciszka Blachnickiego, i tak jak on mocno inspiruję się św. Maksymilianem.
Interesuję się ponadto liturgią, językami i wolontariatem.

Maria!

br. Jakub Maciejewski

Mam 36 lat. Pochodzę z Szelejewa z prowincji Gdańskiej. Pracowałem jako piekarz.
Bóg wskazał mi drogę powołania poprzez codzienną modlitwę różańcową oraz Eucharystię.
Moją pasją jest rolnictwo i sport.

Pokój i Dobro!

br. Michał Makarewicz

Urodzony w Poznaniu, gdzie ukończyłem szkołę średnią. po długim okresie nieodpowiedzialnego życia i opamiętaniu się, postanowiłem związać swoją przyszłość z zakonem czy zgromadzeniem duchowym opartym na nauce Świętych Mężów Kościoła. W przypadku O. Franciszkanów, św. Ojca
Franciszka, św. Antoniego Padewskiego, św. Maksymiliana Kolbe.
Ponadto jestem miłośnikiem Mszy Trydenckiej i Nabożeństwa Różańca Świętego.

br. Eryk Nadarzyński

Mam 19 lat, pochodzę z okolic Szczecinka, prowincja Gdańska. Nasz Pan wskazał mi drogę powołania w miłości bliźniego, pragnę dzielić się nią i iść za Chrystusem, który zaprowadził mnie tutaj. Rozeznaję swoje powołanie. „Mów Panie, bo sługa twój słucha.”
Jestem muzykiem, organistą, ceremoniarzem, interesuję się chorałem gregoriańskim, liturgiką oraz kaligrafią.

Pax et Bonum!

br. Michał Romaniuk

Pochodzę z Wrocławia. Mam 19 lat. W ostatnich latach formowałem się w Ruchu Światło–Życie. To właśnie oaza pomogła mi wzrastać w relacji z Wcielonym Słowem. Św. Franciszek zafascynował mnie swoim ewangelicznym stylem życia i naśladowaniem Jezusa ubogiego i pokornego. Na drodze życia konsekrowanego chcę nieść Dobrą Nowinę gdziekolwiek pośle mnie Pan.
Interesuję się liturgią, historią oraz działalnością misyjną i ewangelizacyjną Kościoła. Lubię grać w szachy i podróżować.

Pokój i Dobro!

br. Jakub Sikorski

Mam 19 lat. Pochodzę z Kolna, gdzie w tym roku ukończyłem szkołę średnią. Podczas przygotowania do bierzmowania poznałem św. Franciszka i św. Maksymiliana, którzy zainspirowali mnie swoim przykładem życia. Powołanie zacząłem rozeznawać w 2019 roku. W podjęciu decyzji pomogły mi wyjazdy na rekolekcje do Niepokalanowa. W czasie liceum brałem udział w Olimpiadzie Franciszkańskiej o życiu św. Maksymiliana. Od 10 lat jestem ministrantem.
Moją pasją jest sport, piłka nożna. Interesuję się duchowością franciszkańską i życiem św. Maksymiliana.

WSPÓLNOTA POSTULATU 2023/2024

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ornament-300x61.jpg

Dziękujemy za pobyt na postulacie:

br. Karol Wanago

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ornament-300x61.jpg

br. Michał Obuchowski