Nasze pierwsze dni na postulacie

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

W piątek 30 września br. przyjechaliśmy na postulat w klasztorze franciszkanów w Gnieźnie. Choć nie jesteśmy jeszcze zakonnikami, będziemy żyć na sposób zakonny, aby nasze powołanie mogło być lepiej rozeznane zarówno przez nas samych, jak i przez naszych współbraci zakonników. Czy będąc w zakonie franciszkańskim bardziej się uświęcę i przyniosę większą chwałę Panu Bogu? Czy życie zakonne jest wolą Pana Boga wobec mnie? – między innymi takie pytania sobie zadajemy.

Ojciec Rafał Zarzycki, mistrz postulatu, stopniowo zapoznaje nas z życiem zakonnym: z duchowością franciszkańską, nowymi modlitwami i nabożeństwami, nowymi obowiązkami.

Również stopniowo, coraz lepiej poznajemy się nawzajem. Dzielimy się radością z tej wielkiej łaski bycia postulantami. Okazujemy to poprzez wzajemną pomoc i szacunek przy wykonywaniu obowiązków i wspólnych prac, a przede wszystkim poprzez zaangażowanie w modlitwę, od której jakości – jak mówił św. o. Maksymilian Maria Kolbe – wszystko zależy w życiu duchowym.

Pax et bonum! Pokój i dobro!

 

Zdjęcia:

Nasza pierwsza Msza Święta w kaplicy, w której codziennie spotykamy się na wspólnych modlitwach. Mszę celebrował ojciec Rafał, magister postulatu.

img_1020 img_1015 img_1012 img_1011

Wśród naszych obowiązków jest dbanie o czystość na terenie klasztoru, przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich. Mamy też przypisane funkcje, jak np. fryzjer, zakrystian, czy fotograf.

img_1037  img_1270img_1042 img_1238 img_1159

Stałym punktem dnia są wspólne posiłki i wspólne spotkanie rekreacyjne – czas kiedy możemy się lepiej poznać, integrować i wzajemnie umacniać.

img_1028 img_1164

W niedzielę wieczorem o. Rafał zabrał nas na spacer po Gnieźnie.

img_1100

W poniedziałek, 3 października, wzięliśmy udział w uroczystym nabożeństwie Przejścia św. Franciszka do wieczności (Transitus).

img_1136 img_1127 img_1126 img_1117 img_1125