Wspomnienie św. Jana Bosko

31 stycznia miało miejsce wspomnienie liturgiczne założyciela salezjanów, św. Jana Bosko. Z tej okazji, odpowiadając na zaproszenie, odwiedziliśmy Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, gdzie zorganizowano uroczystości ku czci swojego patrona.

Na początku przybyłym gościom została przybliżona postać św. Jana Bosko. Jednak, zamiast typowej prezentacji biografii, wystawiono na scenie kilka przykładowych wydarzeń z życia świętego, dzięki czemu można było lepiej poznać ducha św. Jana Bosko: jego przylgnięcie do Boga i miłość do młodych ludzi, którym bez reszty poświęcił całe swoje życie. Wyświetlono również „wiązankę”, czyli przesłanie generała zakonu do całej społeczności salezjańskiej. Jego hasłem przewodnim było: „Świętość jest także dla Ciebie”. Następnie odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył bp kaliski Łukasz Buzun. Po mszy gości zaproszono do klasztornego refektarza, gdzie oprócz poczęstunku wszyscy wzięli udział we wspólnym śpiewaniu salezjańskich piosenek.

Poza radosnym świętowaniem wspomnienie św. Jana Bosko przynagla do refleksji nad tym, jak ważne jest odpowiednie wychowanie młodzieży i jak my, osobiście i jako społeczeństwo, wywiązujemy się z obowiązku rozbudzania u młodych ludzi pragnienia pięknego, a więc świętego życia.

Br. Paweł