św. Wojciech

W sobotę wieczorem 27 kwietnia rozpoczęliśmy doroczne obchody świętowojciechowe w Gnieźnie.  Początek miał miejsce w bazylice prymasowskiej, gdzie odbyły się Nieszpory. Następnie, mieliśmy zaszczyt uczestniczenia w procesji niosąc relikwie św. Jana Pawła II i bł. Jolenty. Procesja dotarła na Wzgórze Zbarskie, do kościoła św. Michała Archanioła, gdzie sowo skierowali do nas bp Johannes Bündgens z Niemiec, bp Jan Baxant z Czech oraz bp Edvards Pavlovskis z Łotwy.

Niedziela była dla nas pełna nowych doświadczeń. Wyruszyliśmy w procesji niosąc relikwie w uroczystych relikwiarzach. Kiedy dotarliśmy na Plac św. Wojciecha u stóp katedry,  jako służba liturgiczna uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej, w czasie której odbyło się wręczenie krzyży misyjnych. Po Eucharystii udaliśmy się na zwiedzanie podziemii katedry, po których oprowadził nas pan przewodnik. Niektórzy odważni bracia skorzystali również z możliwości wejścia na sam szczyt wieży katedralnej. Kilku z nas zdążyło jeszcze odwiedzić Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Całość obchodów zwieńczyły II Nieszpory ku czci św. Wojciecha.

Był to dla nas bardzo ciekawy i intensywny czas. W mojej pamięci na długo pozostanie poruszający widok szeregu ludzi po obu stronach procesji na całej długości drogi od katedry aż do kościoła św. Michała Archanioła.

br. Michał Wysocki