Witamy relikwie dwóch misjonarzy z Pariacoto

25 października 2021 r. relikwie I stopnia Męczenników z Pariacoto – Zbyszka Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, zostały przekazane do kaplicy naszego postulatu w Gnieźnie.

Bł. Michał i bł. Zbigniew w czasie pracy misyjnej w Pariacoto także byli odpowiedzialni za postulat – w chwili aresztowania postulanci byli ukryci w kaplicy klasztornej i cudem nie zostali aresztowani. Terroryści domagali się, aby postulanci także stawili się wraz z ojcami, ale błogosławieni Michał i Zbigniew twardo odmówili, mówiąc, że tylko oni dwaj są kapłanami, a postulanci to kandydaci. Gdy mimo to terroryści nalegali, bł. Zbigniew powiedział zdecydowanie: „Zabierzcie mnie, a ich zostawcie”.Naszymi gośćmi byli o. Jarosław Zachariasz i br. Jan Hruszowiec. W homilii o. Jarosław nawiązując do ofiary miłości – ofiary z życia, jaką złożyli Męczennicy z Pariacoto, życzył postulantom, aby uczyli się od błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego tego, że jest Ktoś, kto jest ode mnie samego ważniejszy: „Nauczcie się jak św. Maksymilian, jak i błogosławieni Zbyszek i Michał mówić wobec siebie, patrząc na współbrata – Ty jesteś ważniejszy ode mnie”.

O. Jarosław zauważył też, że zarówno Michał jak i Zbigniew już wstępując do zakonu, wiedzieli czego chcą, mieli plan na swoje życie. Nie zakładali, że „pobędą chwilę w zakonie, a jak im się nie spodoba, to pójdą gdzieś indziej. Oni mieli plan, aby zostać franciszkaninem, wiedzieli kim chcą być i robili wszystko, aby to zrealizować”.
Relikwie I stopnia błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego są obecne już na stałe w kaplicy postulatu w Gnieźnie.