XIV Noc Świętych

31 października 2018 r. odbyła się w Gnieźnie po raz czternasty Noc Świętych. Obchodzona jest ona w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, aby przypomnieć, że święci są ciągle pośród nas, wspierają i orędują za nami u Boga. Nasz wspólny pochód miał również na celu dać świadectwo wiary i życia tym, którzy w tym czasie propagują kult śmierci w postaci Halloween.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się w Kościele Garnizonowym p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przedstawiciele różnych parafii oraz wspólnot za pomocą przebrania mieli za zadanie przybliżyć postaci świętych, którzy patronują poszczególnym świątyniom Gniezna i jego okolic. Każdy „święty” przebieraniec oprócz atrybutów danego świętego posiadał również jego relikwie, które w były przyniesione do świątyni i prezentowane w czasie Litanii do wszystkich świętych. Po zakończeniu litanii odbyło się przedstawienie przygotowane przez Hufiec ZHP z Gniezna. Przybliżało ono życie świętego kapłana błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego – patrona harcerzy.

Następnie wyruszyliśmy ulicami Gniezna do Bazyliki Prymasowskiej, gdzie wspólnie modliliśmy się i adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Po zakończeniu części modlitewnej w Archikatedrze wszyscy udali się do Seminarium Prymasowskiego na wspólną agapę.

br. Piotr