Braterskie spotkanie

10-12 czerwca br. odbyliśmy podróż do naszych braci w Głogówku, gdzie znajduje się postulat prowincji krakowskiej naszego Zakonu. Było to już nasze drugie spotkanie – rewizyta po trzech tygodniach odwiedzin naszych braci w Gnieźnie.

Spotkanie braterskie pozwoliło nam lepiej zapoznać się pomiędzy sobą. Mieliśmy czas na wspólne rozmowy, śpiewanie i granie, a także na modlitwy – w tym na wspólne przeżywanie Eucharystii i Liturgii godzin. Pierwszego dnia wieczorem, po przybyciu, rozegraliśmy towarzyski mecz piłkarski, który wygrali nasi bracia z Głogówka (15:13). Był to dla nich udany rewanż za przegraną w Gnieźnie.

We wtorek nasi bracia przygotowali nam wycieczkę do Kłodzka. Tego dnia zwiedziliśmy wspólnie wiele ciekawych obiektów. Każdy z nich ma nie tylko wyjątkową historię, lecz także przechowuje pamięć o ludziach, którzy żyli w zupełnie innych realiach świata niż my dzisiaj. Mieliśmy okazję zobaczyć i zwiedzić:

 • twierdzę Kłodzko – fortyfikację z XVII w.;
 • podziemne miasto – sieć średniowiecznych tuneli pod starówką miasta Kłodzka, które służyły mieszkańcom za magazyny oraz schronienie w wypadku wojen i najazdów;
 • kościół jezuitów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny;
 • kościół Matki Bożej Różańcowej, który wraz z klasztorem pod opieką mieli na początku historii bracia z naszej gałęzi Zakonu.

  12 czerwca we środę, w dzień powrotu, rozpoczęliśmy mszą świętą we franciszkańskim kościele, którego patronem jest nasz święty Ojciec Franciszek. We wnętrzu kościoła znajduje się również domek loretański, w którym już prawie od 400 lat króluje Matka Boża Loretańska. Jest ona najstarszą na świecie kopią figurki Matki Bożej Loretańskiej. Ukoronowana została w 2011 roku koronami poświęconymi przez papieża Benedykta XVI na Watykanie. Pobyt w Głogówku zakończyliśmy spacerem po parku w pobliżu klasztoru, nawiedzając przy okazji kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła. 

  Sam przejazd do Głogówka i z powrotem także nie był czasem zarezerwowanym jedynie na jazdę. Mieliśmy pobożnego pilota, naszego Ojca magistra, który przygotował nam specjalną duchową pielgrzymkę. Odwiedziliśmy wiele miejsc świętych, które w większości były związane z naszym zakonem. Były nimi:

 • pofranciszkański Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Śremie;
 • bazylika Świętogórska pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Filipa Neri;
 • bazylika pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Bartłomieja w Trzebnicy, gdzie pochowana jest św. Jadwiga Śląska;
 • pofranciszkański kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Grabowie nad Prosną;
 • pofranciszkański kościół Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela w Pyzdrach;
 • pofranciszkański kościół pw. Narodzenia NMP z Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrachmieszczącym się w pofranciszkańskim klasztorze. Obejrzeliśmy wiele różnorakich eksponatów: od kłów i żuchw mamutów przez skarby i przedmioty codziennego użytku mieszkańców Pyzdr z poprzednich wieków, aż po polichromie z czasów średniowiecza (2 poł. XIV w.) i malowidła znanego malarza franciszkańskiego Adama Swacha.

  br. Piotr